Aktualności - Ostrowiecki Bieg Wiosny

Prawie tysiąc ostrowczan pobiegło z całą Polską!


Niemal tysiąc osób wzięło udział w ogólnopolskiej akcji Polska Biega, którą kolejny raz z sukcesem w Ośrodku Wypoczynkowym Gutwin zorganizował miejscowy MOSiR. W najliczniejszym biegu, którego ideą nie była rywalizacja, a sam udział, wystartowało prawie 700 osób, a wśród szkolnej młodzieży, która tradycyjnie przeważała na ok. 3-kilometrowej trasie – trzeci raz z rzędu – wicestarosta ostrowiecki Eligiusz Mich oraz wiceprezydent Ostrowca Św. Paweł Górniak.

Ostrowiec Św. nie musi się martwić o kolejne pokolenia biegaczy. W Ośrodku Wypoczynokwym Gutwin w sobotę zjawiło się niemal 150 przedszkolaków, dla których w ramach 10. weekendu Polska Biega zorganizowano zabawy biegowe oraz Bieg dla Przedszkolaków. W międzyczasie na starcie stanęli biegacze na dystansie 5274m, rozgrywanego przy okazji akcji Polska Biega w ramach drugiej rundy tegorocznej imprezy MosirGutwinRun. Bieg, który składa się do rozgrywanego w ramach tej imprezy „Półmaratonu na raty” ukończyło tym razem 34 osoby. Na dwukrotnie dłuższym dystansie (10548m – „Maraton na raty”) rywalizowało 31 osób. W obu biegach, podobnie jak podczas inauguracji MosirGutwinRun2014 (4 maja), najszybszy był świeżo upieczony brązowy medalista Mistrzostw Polski w biegach górskich w stylu anglosaskim – podopieczny znanego w regionie trenera lekkiej atletyki Kazimierza Jarosa – Sylwester Lepiarz. Wśród kobiet krótszy dystans najszybciej pokonała Dominika Łukasiewicz (Ostrowiec Św.), a dłuższy Kinga Brzoszkiewicz (Starachowice). Fakt, że biegi te były organizowane w ramach dużej ogólnopolskiej akcji, spowodował, że organizatorzy przygotowali niespodzianki w postaci dodatkowych (pozaregulaminowych) nagród. Nagrodzone zostały m.in. rodzinne sztafety, na które składały się po dwie osoby blisko z sobą spokrewnione (rodzeństwo, małżeństwo, ojciec lub matka i syn lub córka, dziadek lub babcia i wnuk lub wnuczka). Warunkiem było ukończenie przez jednego z członków takiego zespołu biegu na 5274m, a przez drugiego biegu na 10548m. Suma osiągniętych w ten sposób czasów dawała wynik rodzinnej sztafety. Najszybsi okazali się Włodzimierz (ojciec) i Michał (syn) Foremniakowie. Co ciekawe, senior rodu Foremniaków okazał się jednocześnie najstarszym uczestnikiem obu biegów, a swój sukces dedykował chorym na cukrzycę, z którą sam się boryka.

Czołówka 2. rundy MosirGutwinRun2014:

Półmaraton na raty (5274m):
1. Sylwester Lepiarz (Ostrowiec Św.) - 0:17:07
2. Michał Jagieło (Lubienia) - 0:18:48
3. Michał Kosek (Goździelin) - 0:18:59
4. Rafał Barański (Ostrowiec Św.) - 0:21:21
5. Paweł Pocheć (Ostrowiec Św. - 0:21:44

Maraton na raty (10548m):
1. Sylwester Lepiarz (Ostrowiec Św.) - 0:36:18
2. Michał Jagieło (Lubieni) - 0:39:22
3. Mirosław Wicha (Opatów) - 0:43:53
4. Piotr Gałek (Ostrowiec Św.) - 0:44:38
5. Marek Matysiak (Ostrowiec Św.) - 0:44:54

Sztafeta rodzinna:
1. Włodzimierz Foremniak (Ostrowiec Św.) - 0:24:05 (5274m)
Michał Foremniak (Ostrowiec Św.) - 0:46:02 (10548m)
Suma: 1:10:07
2. Mateusz Matysiak (Ostrowiec Św. 0:28:30 (5274m)
Marek Matysiak (Ostrowiec Św.) 0:44:54 (10548m)
Suma: 1:13:24
3. Dawid Wosiek (Ostrowiec Św.) - 0:27:49 (5274m)
Paweł Wosiek (Ostrowiec Św.) - 0:47:10 (10548m)
Suma: 1:14:59

Nagrody dodatkowe (nagrody nie mogły się dublować – gdy ta sama osoba wygrywała więcej niż jedną klasyfikację, nagradzana była następna w kolejności):
- Dla najlepszych w klasyfikacji open mężczyzn i kobiet na krótszym dystansie: Sylwester Lepiarz i Dominika Łukasiewicz.
- Najlepszy ostrowczanin na krótszym dystansie: Rafał Barański.
- Dla najlepszych w klasyfikacji open mężczyzn i kobiet na dłuższym dystansie: Michał Jagieło i Kinga Brzoszkiewicz.
- Najlepszy ostrowczanin na dłuższym dystansie: Piotr Gałek.
- Najstarszy uczestnik obu biegów: Włodzimierz Foremniak (1955r.)

Punktem kulminacyjnym imprezy był Bieg Główny, w którym tradycyjnie bierze udział najliczniejsza grupa biegaczy, głównie uczniów ostrowieckich szkół. Udział w biegu polegał na pokonaniu trasy o długości około 3000m - biegiem lub marszem. Biegowi Głównemu jak zwykle przyświecała bowiem idea „Nieważne jest, jaką lokatę zajmiesz i w jakim czasie pokonasz trasę”. Organizatorzy nie prowadzili rywalizacji indywidualnej i nie zapisywali kolejności na mecie. Podczas biegu prowadzona była za to punktacja na najaktywniejszą szkołę spośród szkół podstawowych i gimnazjalnych prowadzonych przez Gminę Ostrowiec Św. Najaktywniejszą Szkołą „Biegu Wiosny 2014” zostanie placówka, której uczniowie wzięli udział w zawodach, ukończyli bieg, a ich liczba w stosunku do wszystkich uczniów szkoły stanowić będzie najwyższy odsetek. Duży wpływ na wynik tej klasyfikacji jak zwykle mieli nauczyciele i dyrektorzy. Ukończenie Biegu przez każdego nauczyciela punktowane było jako ukończenie biegu przez 10 uczniów szkoły, a jeśli dokonał tego dyrektor , to zapunktował dla swojej szkoły za 20 uczniów. Najaktywniejsze szkoły otrzymają nagrody pieniężne przeznaczone na zakup sprzętu sportowego. Trwa liczenie, a wyniki rywalizacji na najaktywniejszą szkołę Biegu Wiosny 2014 w Ostrowcu Św. poznamy w najbliższych dniach.

Na koniec odbyło się losowanie nagród rzeczowych, wśród których był również tablet! Nagroda główna trafiła w ręce Dawida Wośka, na co dzień zawodnika sekcji pływania KSZO Ostrowiec Św. Na wszystkich uczestników na mecie czekała woda mineralna, która gasiła pragnienie oraz słodki poczęstunek – batoniki i pączki od ostrowieckiej Piekarni i Cukierni Skalski. Nad bezpieczeństwem uczestników wszystkich biegów czuwała Grupa Ratowników Medycznych działająca przy ostrowieckim Polskim Czerwonym Krzyżu.

2014-05-24 17:04 | Autor: JS