Aktualności - Ostrowiec Biega

Biegali i chodzili dla Gwiazdki Mocy!


Pamiątkowe zdjęcie uczestników Biegu do Kapliczki przy leśniczówce Zwierzyniec.

Gwiazdki Moc & Tradycyjny Bieg Do Kapliczki, który odbył się w Święto Trzech Króli zgromadził ponad 120 osób. Wspólnie uczestnikom imprezy udało się zebrać do puszki 3786 złotych, które zostaną przekazane na rzecz Świąteczna Akcja "Gwiazdki Moc". Do wyboru były trzy dystanse i dwa sposoby pokonania tych tras - biegiem lub marszem. Pokonać można było ok. 5, 10 kilometrów lub półmaraton (ok. 21km).

Organizatorami wydarzenia były Ostrowieckie Stowarzyszenie Biegaczy OstroBiec, Kijowa Wataha oraz Radio Ostrowiec.

Historia towarzyskich, integracyjnych biegów do Kapliczki św. Katarzyny sięga 2014 roku, kiedy to w niedzielę 5 stycznia, w przeddzień Święta Trzech Króli, dwójka pionierów ostrowieckiego biegania Paweł Wosiek i Marek Matysiak "przetarła szlak" dzisiejszego wydarzenia. Od 2015 roku, przez kilka następnych lat, już bardziej oficjalnie - choć wciąż towarzysko, na wydarzenie zapraszali trenerzy i uczestnicy akcji "Biegam Bo Lubię", a od 2018 roku tradycję biegania w Święto Trzech Króli do Kapliczki pielęgnuje Ostrowieckie Stowarzyszenie Biegaczy OstroBiec.

Jak podaje Wikipedia: gotycką kapliczkę św. Katarzyny ufundował w roku 1430 biskup Zbigniew Oleśnicki. Jest ona najstarszą wolno stojącą kaplicą w Polsce. Poza swoją funkcją sakralną kaplica św. Katarzyny odgrywała rolę słupa granicznego, który rozdzielał klucze: kunowski i iłżecki. Kaplica zbudowana jest na planie ośmiokąta, wewnątrz okrągła. Nad wejściem znajduje się herb biskupa Oleśnickiego – Dębno. Herb fundatora umieszczono także na eliptycznym sklepieniu kaplicy. W kaplicy znajduje się ołtarzyk z figurą św. Katarzyny, pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku. W 1979 roku na ścianie kaplicy umieszczono pamiątkową tablicę z napisem "Miejsce walki powstańców 1863 r."

2024-01-11 07:52 | Autor: MOSiR