Aktualności - Ostrowiec Biega

W Święto Trzech Króli biegniemy do Kapliczki


Pamiątkowe zdjęcie uczestników imprezy pod Kapliczką.

W sobotę 6 stycznia, tradycyjnie w Święto Trzech Króli, odbędzie się integracyjny Bieg do Kapliczki. W tym roku inicjatywa Ostrowieckiego Stowarzyszenia Biegaczy OstroBiec połączona zostanie ze Świąteczną Akcję Charytatywną „Gwiazdki Moc” prowadzonej przez Radio Ostrowiec.

Do wspólnej inicjatywy włączyła się też Kijowa Wataha, która koordynować będzie przemarsz z kijkami Nordic Walking na trzech różnych dystansach - do Kapliczki, do Jeleńca i do tzw. Kasztanów.

Jak podaje Wikipedia: gotycką kapliczkę św. Katarzyny ufundował w roku 1430 biskup Zbigniew Oleśnicki. Jest ona najstarszą wolno stojącą kaplicą w Polsce. Poza swoją funkcją sakralną kaplica św. Katarzyny odgrywała rolę słupa granicznego, który rozdzielał klucze: kunowski i iłżecki. Kaplica zbudowana jest na planie ośmiokąta, wewnątrz okrągła. Nad wejściem znajduje się herb biskupa Oleśnickiego – Dębno. Herb fundatora umieszczono także na eliptycznym sklepieniu kaplicy. W kaplicy znajduje się ołtarzyk z figurą św. Katarzyny, pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku. W 1979 roku na ścianie kaplicy umieszczono pamiątkową tablicę z napisem "Miejsce walki powstańców 1863 r."

Historia towarzyskich, integracyjnych biegów do Kapliczki św. Katarzyny sięga 2014 roku, kiedy to w niedzielę 5 stycznia, w przeddzień Święta Trzech Króli, dwójka pionierów ostrowieckiego biegania Paweł Wosiek i Marek Matysiak "przetarła szlak" dzisiejszego wydarzenia. Od 2015 roku, przez kilka następnych lat, już bardziej oficjalnie - choć wciąż towarzysko, na wydarzenie zapraszali trenerzy i uczestnicy akcji "Biegam Bo Lubię", a od 2018 roku tradycję biegania w Święto Trzech Króli do Kapliczki pielęgnuje Ostrowieckie Stowarzyszenie Biegaczy OstroBiec.

Miejsce startu imprezy: Leśniczówka Zwierzyniec.
Harmonogram:
9.00 - start marszu do Kaplicy (dystans ok. 20km),
10.00 - start biegu do Kaplicy (dystans ok. 20km),
11.00 - start biegu i marszu do Jeleńca (dystans ok. 10km),
11.30 - start marszu do Kasztanów (dystans ok. 5km),
13.00 - konkurs "Gwiazdki Moc" oraz wspólne ognisko.

Koszt numeru startowego: minimum 30 zł, prosto do puszki (organizator nie wydaje reszty). Dochód w całości przeznaczony na Świąteczną Akcję "Gwiazdki Moc". Każdy, kto zakupi numer będzie miał możliwość wzięcia udziału w konkursie oraz otrzyma pamiątkowy gadżet od Radia Ostrowiec.

Możliwe są również starty indywidualne, o dowolnej godzinie, na dowolnym dystansie.
Numer startowy będzie można odebrać od godziny 8:45 do godziny 12:00 w miejscu ogniskowym Leśniczówki Zwierzyniec Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski.


06.01.2015

2024-01-04 12:02 | Autor: MOSiR