Aktualności - Ostrowieckie Biegi Niepodległości

Po raz szósty ulicami Ostrowca Świętokrzyskiego


Biegacze na trasie Ostrowieckich Biegów Niepodległości

Najnowsza historia Ostrowieckich Biegów Niepodległości sięga 2013 roku, kiedy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprosił biegaczy do wspólnego uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizując wydarzenie w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 2015 roku impreza zyskała rangę biegu ulicznego i w tej formie odbędzie się już po raz szósty.

Niespodzianka za systematyczność

We wszystkich pięciu ulicznych biegach w ramach Ostrowieckich Biegów Niepodległości wzięło udział 26 osób. Wśród biegaczy, którzy właśnie Ostrowiec Świętokrzyski upodobały sobie jako miejsce, w którym co roku obchodzą rocznicę Narodowego Święta Niepodległości są Robert Bęben, Ireneusz Bogucki, Sylwester Dudek, Katarzyna Jackowska, Leon Jakoniuk, Sławomir Kasprowicz, Norbert Łojek, Grzegorz Maj, Tomasz Minkina, Paweł Moczyński, Jacek Nowak, Monika Pękala, Dariusz Piętka, Mirosław Połeć, Przemysław Pronobis, Łukasz Przybyciński, Iwona Przydatek, Urszula Pyszkowska, Arkadiusz Remiszewski, Iwona Rutkowska, Konrad Sulik, Alicja Turczyńska, Krzysztof Wąsik, Paweł Wosiek, Elżbieta Wybranowska, Łukasz Żaczek. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim wyróżni te osoby podczas ceremonii nagradzania tegorocznego biegu specjalnymi nagrodami - niespodziankami. Warunkiem koniecznym jest jednak udział i ukończenie biegu głównego Ostrowieckich Biegów Niepodległości 2021.

Fundatorami nagród dla „systematycznych” są ostrowiecka przychodnia Sport Medical Rehabilitacja oraz PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim. Partnerami Ostrowieckich Biegów Niepodległości 2021 są ponadto Galeria Mebli Arkadia, Finow Polska, Signal Meble, Pizzeria DaGrasso, Bałtowski Kompleks Turystyczny, Impuls Czyżewscy – Dom Treningu, Farma Świętokrzyska, Castorama, Fundacja Pomocy Uśmiech, KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski i Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Historia Ostrowieckich Biegów Niepodległości

W pierwszych dwóch latach impreza odbywała się na trasach wytyczonych wyłącznie na terenie Parku Miejskiego. W 2013 roku dystans ok. 4200 metrów pokonało 81 osób. Zwyciężył Marcin Ciepłak z Rybnika, a najszybszą kobietą okazała się Monika Gielec ze Starachowic. Rok później rywalizacja toczyła się na dwóch dystansach – 4 i 10 kilometrów. Najlepsi na mecie okazali się odpowiednio Wojciech Jarosz ze Starachowic i Kinga Kacuga z Bałtowa oraz Michał Jagieło z Lubieni i Aldona Kaim z Radomia. Warto odnotować, że w 2014 po raz pierwszy w Ostrowcu Świętokrzyskim czas podczas rywalizacji biegaczy zmierzono elektronicznie, a dokonała tego firma TimeKeeper z Ropczyc, dla której też był to … pomiarowy debiut. W 2015 roku MOSiR zrobił kolejny krok w przód w organizacji biegowych imprez w Ostrowcu Świętokrzyskim, wyprowadzając rywalizację na ulice miasta. Od tego momentu biegacze ścigają się na dystansie 10-kilometrowego biegu ulicznego. Premierowy bieg ulicami Ostrowca Świętokrzyskiego ze startem i metą na ulicy Mickiewicza - nieopodal Pływalni Rawszczyzna zwyciężył Kenijczyk Abel Kibet Rop, łamiąc barierę 30 minut (!), a wśród kobiet najszybsza była Lilia Fiskowicz z Mołdawii. W 2016 roku najlepsi na mecie przy ostrowieckim basenie olimpijskim okazali się Dmutro Dudovodiuk z Ukrainy oraz jego rodaczka Katerina Karmanenko. Od 2017 roku Ostrowieckie Biegi Niepodległości swój start i metę mają na terenie Zespołu Obiektów Sportowych KSZO przy ulicy Świętokrzyskiej 11. W 2017 roku najlepsi okazali się Oleksandr Matvijchuk z Ukrainy i Lilia Fiskowicz z Mołdawii. 2018 rok zapisał się w historii ulicznego ścigania w ramach Ostrowieckich Biegów Niepodległości jako pierwszy i na razie jedyny, kiedy linię mety najszybciej osiągnął… Polak. Dokonał tego mieszkający we Wronowie w gminie Waśniów w powicie ostrowieckim Sylwester Lepiarz. Wśród kobiet najlepsza była Julia Profis z Ukrainy. Rok później osiągnięcie Lepiarza powtórzyła w klasyfikacji kobiet Wielkopolanka z Pobiedzisk Patrycja Talar, a bieg wygrał Siarhei Krauchenia z Białorusi. 2020 rok również okazał się wyjątkowy, lecz niestety z pozasportowych powodów, a w roli głównej wystąpił korona wirus Covid-19, który zmusił organizatorów Biegów Niepodległości w całym kraju do odwołania rywalizacji. Jaką historię napisze 2021 rok dowiemy się już 11 listopada. Mamy nadzieję, że ponownie głównymi aktorami wydarzenia będą biegacze!

2021-10-26 14:28 | Autor: MOSiR