Aktualności - Biegam Bo Lubię

TrenujemyBoLubimy: koordynacja ruchowa


Szybkość, siła, wytrzymałość, skoczność, gibkość i koordynacja ruchowa – to sześć cech motorycznych, które wyróżniamy. Ta ostatnia jest chyba najbardziej zaniedbywana przez biegaczy amatorów, dlatego zajmiemy się nią na najbliższych zajęciach BBL.

Forma sportowa kojarzy nam się wyłącznie z ciężarami na siłowni, odcinkami bieganymi do utraty tchu i dziesiątkami, setkami przebytych kilometrów. Trening to synonim zmęczenia. Jeżeli nie leje się z nas pot a żyła na skroni nie pulsuje to nie mamy wrażenia, że zrobiło się coś pożytecznego. Takie założenie to podstawowy błąd. Czasami diabeł tkwi w szczegółach, a tym szczegółem jest kontrola i panowanie nad własnym ciałem.

Harmonia ruchu

Wystarczy spojrzeć na dzieci i zademonstrować im nowe ćwiczenie, po dwóch-trzech próbach już „załapią”, o co chodzi i przestanie to robić na nich jakiekolwiek wrażenie. Dorosłym zdecydowanie łatwiej poplątać nogi i ręce a to niestety przekłada się na technikę biegu, która wiążę się z jej ekonomiką. Swobodne poruszanie się oznacza mniejszy wysiłek, co z kolei przekłada się na końcowy wynik.

Propozycja treningu

Jak zatem poprawiać swoją koordynację ruchową? Trochę zakręcimy wam w głowach. Ćwiczenia rozpoczniemy standardowym truchtem i będziemy włączać w niego krążenia ramion. Jedna ręka będzie krążyć do przodu, druga do tyłu i tak na zmianę. Później czekają na was podskoki bieżne oraz skiporytmy oraz wieloskoki. Będą się jednak różnić od tych, które już poznaliście. Nieco je utrudnimy. Wykonacie kilka serii z jedną nogą jak to skipu A, drugą zaś jak do skipu C, później odwrócicie kolejność. Skipy A i C można też wykonywać w rytmie dwukrokowym, czyli dwa razy prawa noga, a potem dwa razy lewa – tak kilka odcinków 30-40 metrowych. Gdy będziecie mieć już całkowicie zakręcone półkule mózgowe przejdziemy do wieloskoków w rytmie dwukrokowym – to arcytrudne ćwiczenie koordynacyjne, ponieważ trzeba je wykonać dodatkowo w dynamicznym tempie. Przyszykujcie się na sporą ilość prób oraz solidną dawkę śmiechu.

Kolejnym ciekawym i urozmaicającym ćwiczeniem są na przykład zwykłe przebieżki, lecz wykonywane tyłem. Oprócz odwrócenia kolejność ruchu nóg wymuszają one lądowanie na śródstopiu, dodatkowo angażują mięśnie dwugłowe i pośladkowe, co korzystnie wpływa na poprawę techniki biegowej.

Cały trening jak niemal każdy o charakterze biegowym warto zakończyć spokojnym rozciąganiem, które jako cecha motoryczna (gibkość), idzie w parze z koordynacją ruchową, jeśli chodzi o zaniedbywanie przez biegaczy amatorów.

Miłego treningu!

2017-10-27 08:30 | Autor: JS