Aktualności - Okiem Trenera BBL

Okiem trenera: Małe co nie co o rozciąganiu


Rozciąganie jest to cała grupa ćwiczeń, o których każdy biegacz powinien pamiętać. Mają one na celu poprawić elastyczność mięśni, więzadeł i ścięgien, a co za tym idzie zwiększyć zakres ruchu, poprawić regenerację i zapobiegać powstawaniu kontuzji. Poprawiając gibkość zwiększa się przyjemności z biegania, ponieważ poprawia się tonus mięśni.

Podczas swojej przygody z bieganiem lub na naszych treningach możecie spotkać się z różnymi typami rozciągania. Najczęściej stosowane to rozciąganie statyczne, czyli powolne przytrzymywanie pozycji, w których mięśnie podlegają stopniowemu rozciąganiu. Kolejnym krokiem jest rozluźnienie. Przytrzymywanie rozciągania powinno trwać 10-15 sekund i nie powinno przekraczać granicy bólu. Powyższy sposób jest prosty i bezpieczny.
Kolejnym typem jest rozciąganie dynamiczne czyli różnego rodzaju ruchy wielopłaszczyznowe takie jak, krążenia, wymachy, rotacje. Takie ćwiczenia staramy się wykonywać w pełnym zakresie ruchomości danego stawu, który rozciągamy.

Kiedy powinniście się rozciągać? Czy ma znaczenie czy rozciągamy się przed czy po treningu? Rozciąganie obowiązkowo powinno wykonywać się po zakończeniu jakiejkolwiek aktywności. Po każdym treningu 10-15 minut rozciągania to dla biegacza rutyna! Nie ma potrzeby rozciągania się przed spokojnymi treningami, które nie angażują do pracy zbyt dużo mięśni. Na przykład przed spokojnym rozbieganie, rozciąganie nie jest konieczne. Warto wykonać kilka minut ćwiczeń przed treningami „akcentowymi”, ponieważ mięśnie już na początku wysiłku będą poddane większym obciążeniom niż zazwyczaj. Podobnie jest przed ćwiczeniami siły, sprawności, podbiegami czy przebieżkami.
Najlepszym momentem na wykonanie ulubionego zestawu ćwiczeń, jest chwila gdy mięśnie są rozgrzane. Nie czekajmy więc długo po biegu, nie odkładajmy tego na później, po prysznicu, po jedzeniu itp. Niech rozciąganie stanie się waszym po treningowym nawykiem, jak mycie zębów po posiłku.
Na naszych stadionowych zajęciach streching jest ulubionym momentem, szczególnie dla pań, kiedy to można w spokoju poplotkować 

Jak w bieganiu tak w rozciąganiu czas odgrywa rolę. Minimum przyzwoitości to 5-10 minut, ale warto raz w tygodniu znaleźć czas na solidną 20 minutową sesje. Pamiętajcie, że każde ćwiczenie powtarzamy 3-5 razy i wykonujemy je w takiej samej ilości na prawą i lewą stronę. Nie śpieszcie się, wykonujcie je solidnie i ze skupieniem. Jakość ma tutaj kolosalne znaczenie.

Ćwiczenia rozciągające powinien wykonywać każdy bez względu na wiek, płeć, poziom sportowy. Jest pewna grupa ludzi, która nie musi się rozciągać potocznie nazywamy takie osoby „człowiek guma”. Jeśli należycie do tej grupy czyli rozciąganie nie sprawia Wam problemów i jesteście wstanie złożyć się jak przysłowiowy „scyzoryk” w każdym ćwiczeniu to nawet nie powinniście się rozciągać. Zbyt duże rozciągniecie może doprowadzić do nadruchomości w stawach i problemów z napięciem mięśniowym. Należy pamiętać, że z wiekiem zakres ruchów i gibkość ciała spada. Związane jest to z utratą włókien kolagenowych w tkance łącznej. Podstawowe grupy mięśni jakie powinniście rozciągać to mięśnie łydek, mięśnie czworogłowe, mięśnie dwugłowe, mięśnie pośladkowe i biodrowo-lędźwiowe. Na naszych cotygodniowych zajęciach staramy się pokazywać Wam różnorodne ćwiczenia, które możecie zastosować w swoich treningach. Dlatego warto odwiedzać nas regularnie!

2015-05-08 12:43 | Autor: JS